Návod k údržbě – vybavení sociálních zařízení

Údržba chromových povrchů:

Čištění výrobků vyžaduje pečlivost k zamezení vzniku jakéhokoliv poškození a ochraně originálního vzhledu. K čištění chromového povrchu použijte pouze vodu a jemné mýdlo. K osušení použijte měkkou utěrku. Nikdy nepoužívejte drsnou houbu, brusná nebo chemická čistidla, která obsahují kyselá nebo agresivní rozpouštědla. Čištění provádějte pravidelně, zejména u doplňků umístěných na WC. Použití kyselin (i ředěných vodou) pro čištění keramických obkladů a dlažeb, může negativně působit na doplňky umístěné v těsné blízkosti.

Údržba plastových povrchů:

Obvykle stačí běžný saponátový prostředek a měkký hadřík. Nepřípustné je použití organických prostředků (nitroředidla, benzín apod.). Pravidelnou údržbou a také správnou obsluhou zajistíte bezchybný provoz a delší životnost výrobku.

Údržba nerezových povrchů:

Vodní kámen a vápenaté usazeniny mohou být omyty roztokem obsahujícím malé množství kyseliny fosforové. Omyjte vodou (nejlépe destilovanou) a vysušte. Deionizovaná voda (destilovaná) snižuje riziko, že tekutina po zaschnutí po sobě zanechá stopy. Značkové výrobky je možné zakoupit u specializovaných prodejců. Nikdy nepoužívejte odstraňovače vodního kamene nebo roztoky zředěné kyseliny solné na nerezavějící ocel. V případě že na nerezavějící ocel byl roztok omylem aplikován nebo rozlit, lehce omyjte čerstvou vodou.

Kartáčované povrchy, které jsou oblíbenými prvky interiérových doplňků, mohou po instalaci nést otisky prstů. Viditelnost otisků se však po několika prvních očištění značně sníží.

K úspěšnému odstranění otisků a dalších stop stačí mýdlová voda nebo jemný odstraňovač skvrn. Lesklé nerezové povrchy mohou být čištěny prostředky na sklo. Všechny zvolené čistící prostředky by neměly obsahovat chlor. Vyvarujte se použití čistících písků, zanechávají trvalé stopy na nerezových površích. Jako další možnost můžete použít značkové čistící prostředky na nerez, obsahující kyselinu fosforovou. Odstraňte znečištění, opláchněte deionizovanou vodou (destilovanou) a usušte. Doporučujeme při čištění vyčistit veškerý povrch výrobku, aby nevznikal skvrnitý vhled.

Čistící prostředky, které nesmí být použity na nerez:

  • prostředky obsahující chlor, zejména kyselinu solnou
  • chlornanová / chlorová bělidla (pokud omylem aplikováno, okamžitě omyjte dostatkem čisté vody)
  • povrchy nesmí být čištěny prostředky na stříbro

Pro normální skvrny a otisky prstů použijte navlhčený hadřík nebo jelenici. Pro silnější znečištění použijte nylonové hadříky. Na nerez se nesmí použít zdrsněné textilie, vlněné či drátěné kartáče. Nejenom že by se poškrábal povrch, ale tyto textilie mohou na povrchu zanechávat stopy uhlíku, které mohou působit korozivně. Na povrchy upravené pískováním je třeba dbát na to, aby pohyb při čištění byl po směru pískování a ne proti. Pokud použijete vodu na čištění či oplachování, je dobré povrch vyleštit dosucha. Tím se předejde tvorbě usazenin, zejména v oblastech s tvrdou vodou. Abyste se vyhnuli „křížové kontaminaci“ železitými částicemi, dbejte, aby čistící textilie nebyly používány na běžné (ne nerezové) oceli. Čistící materiály určené k ošetřování nerezových povrchů by měly být používány výhradně na tyto účely. Čištění by se mělo provádět před tím, než se usadí silnější vrstva otisků prstů a dalších nečistot. Předejde se tak nutnosti užití silnějších prostředků či „hrubší síly“, čímž se minimalizuje riziko poškození či změny vzhledu povrchu výrobků.